m_1a.jpg


PERSONALIA

Rozmiar: 5853 bajtówMARTA WOJTOWICZ - BŁĄD

nauczycielka historii, muzykoterapeutka, gruntowne wykształcenie muzyczne. W  kabarecie na stanowisku: starsza pianistka. Gra na fortepianie, organach, skrzypcach i pradawnych świszczących pałach. Pomimo przywiązania do klawiszy potrafi wyskoczyć na scenę i zagrać, że ech! Śpiewa prześlicznie. Właścicielka niezliczonej liczby torebek. W kabarecie poznała chłopaka, który okazał się - skubaniec - mężem. Mimo sekwencyjnego LPG i dużego baku, pasjami brakuje jej paliwa.

Rozmiar: 8481 bajtów

ANETA KOWALKOWSKA

z domu Wójtowicz. Nauczycielka ostra jak węgierska papryczka doniczkowa. W kabarecie na stanowisku: kreator ról kobiecych.
Energiczna, choć niezaradna. Specjalistka od grania wrednych bab, integracji środowiskowej i zarywania nocy. Potrafi znaleźć wolny przedział w każdym pociągu, choćby już nawet w WARSie brakowało miejsc stojących. Nieśmiała, choć mimowolnie kokietująca. Charakter złożony jak konstrukcja szkieletu wojskowego namiotu.

Rozmiar: 6374 bajtówLECH WALICKI

lekko nieżonaty, student lalkarstwa w Białymstoku, przyszły prawnik na dziekance. Konserwatysta, eurosceptyk, utajony erotoman. W kabarecie na stanowisku: aktor płci męskiej. Widywany z marionetkami na deptakach w Saksonii. Większość życia spędza w pociągach. Nie je niczego, co nie ma konserwantów i nie jest w proszku. Permanentnie rozczochrany i porośnięty na licach. Odzieżowa zagadka. Oddzwania po 36 godzinach, odesemesowuje po 14 dniach wpisując w treści: "?". Rokujący rekwizytor.

Rozmiar: 6374 bajtów ŁUKASZ BŁĄD

historyk i socjolog, asystent na uczelni, pasjonat kabaretu nikczemnej postury. Właściciel wielkiej kabaretowej biblioteki. Tekściarz, aktor, radiowa forpoczta, rekwizytor, menadżer w jednym. Wykrywacz dziur w całym. Specjalista ds.: ścieżek dźwiękowych, riderów realizatorskich, zdobywania rekwizytów nie do zdobycia oraz spisywania umów. P.o. kierownik zespołu. Zdarza mu się występować solo. Dzięki miłości do kabaretu znalazł miłość życia i doczepił się do jej nazwiska. Z Andrzejem tworzy spółkę autorską z o.o.

Rozmiar: 5649 bajtów ANDRZEJ ROZMUS

doktor socjologii, pracownik naukowy przed habilitacją. Ojciec założyciel kabaretu, tekściarz. Goli się dwa razy dziennie, uroda południowca. Identyfikuje się z bohaterami gier czasu rzeczywistego. Specjalista ds. niesamowitych konstrukcji słownych. Uważa, że każdy telewizor można zmienić na większy i jeszcze coś multimedialnego dodatkowo podłączyć. W mieszkaniu ma deskę do prasowania i stół bilardowy.
Obecnie nie występuje na scenie, ale w radio aktywny jak Uran. Z Łukaszem tworzy spółkę autorską z o.o.


HISTORIA

PREHISTORIA
Kabaret powstał w 1996 roku i od samego początku miejscem jego prób i występów był klub studencki Pod Palmą. Wszystko zaczęło się jednak rok wcześniej. Wówczas to student socjologii Andrzej Rozmus zaczął tworzyć cykliczną audycję w radiowęźle akademików W.S.P, "Fenix". Nosiła ona nazwę "Kaczka Pchnięta Nożem". W Fenixie zadzierzgnął współpracę z Leszkiem Filą i Dariuszem Popkiem. Wspólnie stwierdzili, że forma audycji coraz bardziej zmierza do przedsięwzięcia scenicznego no i stało się. 21 marca 1996 roku Pod Palmą odbyła się premiera... Pierwszy program nosił tytuł... Kaczka Pchnięta Nożem.
Po wakacjach do składu kabaretu dołączył Łukasz Błąd, student I roku historii i świeży felietonista-satyryk w Radiu Rzeszów.
Premiera drugiego programu pt.: Flaczki Pchniętej Nożem Kaczki odbyła się w marcu 1997 roku przy okazji eliminacji do krakowskiego przeglądu kabaretów PaKA. Po dwóch latach niespodziewanie nastąpił kryzys, w ślad za którym poszły zwolnienia grupowe.
Jednak Andrzej i Łukasz, którzy odtąd tworzyli spółkę autorską, nie poddali się i zorganizowali kolejny wielki inter-uczelniany nabór. Podczas castingu W klubie Pod Palmą wyłoniono trzy piękne historyczki: Beatę Zając, Anetę Wójtowicz i pianistkę Martę Wojtowicz. Nowy skład był dużym krokiem naprzód w marszu od beznadziejności poczynań pierwszych, do przyzwoitości scenicznej. Nastała nowa era.

DZIEJE
W styczniu 1998 roku kolejna premiera, tym razem pierwszego pełnometrażowego programu pt.: "I młotkiem możesz sobie coś wybić z głowy, czyli jeden dzień z życia androida". Nagrania z tej premiery pojawiły się na antenie Radia Rzeszów S.A. Z tym programem rozpoczęła się tak naprawdę przygoda z przeglądami.
W listopadzie 1998 roku na I Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich w Gdańsku "Wyjście z cienia", Kaczka... została zaproszona do koncertu laureatów, zdobywając nadto pięć kilogramów salami, jako nagrodę specjalną dla kabaretu o najbardziej mięsnej nazwie. (Nazwa kabaretu nb. pochodzi od rysunku na okładce płyty zespołu The Residance). Było to dla kabaretu prawdziwe wyjście z cienia.


Realizując statutowy program szerzenia oświaty i sztuki kabaretowej, zespół powołał Rzeszowskie Konsorcjum Kabaretowe im. Non Profit "Dźgnięty Gągoł", które co roku, w październiku organizowało kolejne nabory. Ten w 1998 roku wyłonił chemika z Politechniki, Tomasza Kapałę który uzupełnił nowożytny skład Kaczki...


W roku 1999, po kolejnych eliminacjach do PaKI i warsztatowo potraktowanym udziale w Mól-latce w Gołdapi, przyszedł czas sukcesów!
W październiku tegoż roku kabaret zdobył Nagrodę Jurora "IV Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek", wygrywając przy tym jedną z ośmiu konkurencji i zajmując drugie miejsce w ocenie kabaretów. Na bazie skeczy prezentowanych w Rybniku powstał kolejny program pt.: "Trzy lata w zawieszeniu".


Zaopatrzony w pierwsze świadome stroje sceniczne, kabaret wyruszył ponownie do Gdańska wygrywając tym razem festiwal. Nadto Łukasz otrzymał nagrodę specjalną dla najciekawszego aktora przeglądu.
W kwietniu 2000 roku kabaret zakwalifikował się do krakowskiej PaKI i został uhonorowany zaproszeniem do koncertu laureatów.
W maju kabaret wygrał "Przegląd Studenckiej Twórczości Scenicznej Sceneria" w Gdańsku.


Po pracowitych wakacjach, udziale w warsztatach kabaretowych (i realizacji telewizyjnej biesiady kabaretowej) w Mrągowie, Mulatce ("Mazurskie Lato Kabaretowe") w Ełku, Biesiadach Satyry i Humoru w Lidzbarku Warmińskim, warsztatach filmowo - kabaretowych w Zielonej Górze, Kaczka Pchnięta Nożem przystąpiła do realizacji kolejnych projektów, ale niestety już bez Beaty, która poświęciła się studiowaniu na dwóch kierunkach.


W roku 1999 kabaret utworzył, a w roku 2000 rozwinął, Polską Ligę Kabaretową, w ramach której rozgrywane są Mecze Kabaretowe, czyli pojedynki najlepszych polskich kabaretów o nagrodę publiczności. Zorganizowane dotychczas Mecze połączone z happeningami, pokazami filmów, oparte na piłkarskiej plastyce i obyczajowości stały się największą w regionie, szanowaną i cieszącą się popularnością publiczności i środowiska kabaretowego imprezą.


W październiku 2000 r. kabaret zwyciężył w Rybniku zdobywając Nagrodę Kabaretów oraz Nagrodę Jurora. W listopadzie, z nowym programem pt. "Spięcia i iskrzenia", zdobył II Nagrodę w Gdańsku na trzeciej edycji tamtejszego festiwalu a w sierpniu 2001 roku II Nagrodę na ełckiej Mulatce. Ponadto Kaczka... przywiozła z Ełku jedno z trzech równorzędnych I Wyróżnień w Konkursie Piosenki Kabaretowej.


28 kwietnia 2001 roku w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej Kaczka Pchnięta Nożem obchodziła swoje pięciolecie. Nagrane podczas jubileuszowego spektaklu skecze były prezentowane w kilkuodcinkowym cyklu na antenie Telewizji Rzeszów.


W czerwcu 2001 roku kabaret brał udział w II Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.
W październiku 2001 roku Kaczka Pchnięta Nożem ponownie triumfowała w Rybniku na "VI Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2001" zdobywając Nagrodę Jurora, Nagrodę Kabaretów, Nagrodę Publiczności w Poligonie Kabaretowym, wygrywając maksymalną ilością punktów cztery z ośmiu konkurencji, w tym kategorię Skecz sfilmowany, w której kabaret zaprezentował swój pierwszy film pt.: "Tulipan".


W kwietniu 2002 roku Kaczka... zdobyła trzecią nagrodę na XVIII PaCE i wzięła udział zarówno w "osiemnastkowym", urodzinowym koncercie PaKI, jak i realizacji dla TVP 2 pt. "Czterej jeźdźcy kabaretu". Produkcje radiowe Łukasza i Kaczki... zaczęły się regularnie pojawiać na antenie radiowej TRÓJKI w "Powtórce z rozrywki", "MURze" i "Kawałkach MURu".
W lipcu kabaret był na Famie uwieńczonej kabaretonem dla TVP 2 pt. "On, Ona, Unii".


W maju 2003 KPN zagrała spotkanie w KABARETOWEJ LIDZE DWÓJKI i wystąpiła w dwóch odcinkach telewizyjnego programu Kabaretu Moralnego Niepokoju.

W 2003 i w 2005 roku Łukasz i Andrzej zdobywali wyróżnienia w konkursie satyrycznych audycji radiowych podczas XXIV i XXVI Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Audycje Kaczki Pchniętej Nożem regularnie pojawiają się na radiowej antenie: w sobotę o 15.30 w Radio Rzeszów "Strefa Kabaret", w niedzielę o10.30 scenki małżeńskie Marty i Łukasza (kabaretowe małżeństwo od 8.07.2006), a w Trójce w środy rano i w Akademii Rozrywki o 13.05.

W 2006 roku ukazała się wydana przez Radio Rzeszów płyta z radiowymi skeczami Kaczki.

Od 2005 roku Łukasz dość regularnie pojawia się w programie HBO na Stojaka. Występuje też z niepełnometrażowym programem solowym i organizuje w Rzeszowie SLAMY poetyckie.

W 2007 roku uczestniczyliśmy w nagraniu nowego programu TVN7 "Bombonierka"


Kabaret dotychczas odbył wiele godzin prób, przejechał wiele tysięcy kilometrów, występował w całej Polsce, uczestniczył w niemal wszystkich liczących się przeglądach i festiwalach kabaretowych, gościł na antenie TVP, TVN7, HBO, radiowej Trójki, Radia Rzeszów S.A., Wietrznego Radia Chicago, zorganizował sporo imprez, nakręcił parę filmów i wciąż ma wiele pomysłów, planów, zamierzeń...


OSIĄGNIĘCIA

Koncert Laureatów I Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich, Gdańsk 1998;


5 kg salami na I Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich, Gdańsk 1998;


Nagroda Jurora IV Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 1999", Rybnik 1999;


II Miejsce w głosowaniu kabaretów IV Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 1999", Rybnik 1999;


I Nagroda II Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich, Gdańsk 1999;


Nagroda Indywidualna dla Najciekawszego Aktora II Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich dla Ł. Błąda, Gdańsk 1999;


Koncert Laureatów "PaKA 2000", Kraków 2000;


Główna Nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Studenckiej Twórczości Scenicznej "Sceneria 2000", Gdańsk 2000;


Nagroda Kabaretów V Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 2000", Rybnik 2000;


Nagroda Jurora V Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 2000", Rybnik 2000;


II Nagroda III Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich, Gdańsk 2000;


II Nagroda VII Mazurskiego Lata Kabaretowego "Mulatka 2001", Ełk 2001;


Nagroda w Konkursie Piosenki Kabaretowej VII Mazurskiego Lata Kabaretowego "Mulatka 2001", Ełk 2001;


Nagroda Kabaretów VI Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 2001", Rybnik 2001;


Nagroda Jurora VI Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 2001", Rybnik 2001;


Nagroda Publiczności w Poligonie Kabaretowym VI Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek 2001"; Rybnik 2001;


III Nagroda I Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej "DebeŚciaK 2001" (głosami publiczności), Dąbrowa Górnicza 2001;


III Nagroda XVIII Przeglądu Kabaretów PaKA 2002, Kraków 2002;


Nagroda Indywidualna dla Anety Wójtowicz (pogawędka z kierowcą rajdowym Januszem Kuligiem podczas rajdu pokazowego na siedzeniu pilota) XVIII Przeglądu Kabaretów PaKA 2002, Kraków 2002.


RECENZJE

"(...) U >>Siemaszkowej<< kabaretowy ansambl (...) pokazał co potrafi i... czym potrafi rozśmieszyć prześwietną publikę. (...) Ł. Błąd brawurowo gra różnych >>szajbusów<<, ma głos >>przypominający dźwięk otwieranych drzwi do drewutni<<. I czasem już to wystarczy... Potrafi rozśmieszyć aktorskim kunsztem: miną, gestem. (...) Andrzej Rozmus gra przeważnie intelektualistę, w najgorszym razie urzędnika. (...) Tomasz Kapała rozśmiesza publiczność nieruchomą twarzą, do tego gra na gitarze, a świetny jest w scenie, gdzie >>robi<< za majstra niczym wzorcowy Jan Kobuszewski... (...) Ozdobą kabaretowej paczki i świetnymi aktorkami są dwie panie (...) Aneta Wójtowicz i Marta Wojtowicz. (...) Podczas jubileuszowego show (...) widownia bawiła się tak dobrze, ze zmusiła aktorów do kilkakrotnych bisów".

"Nowiny" 4-6 maja 2001 r.
/w relacji z pięciolecia kabaretu/


"W tym roku rzeczywiście najlepsza była Kaczka Pchnięta Nożem. Czekało się na ich występy, zaskakiwali i rozśmieszali. A oto przecież chodzi".

"Dziennik Zachodni" 23 października 2000 r.
/Władysław Sikora, lider kabaretu Potem o "V Ryjku"/


"Kaczka Pchnięta Nożem (...) - stos śmiesznych i nie chamskich pomysłów, do tego dobra gra światłem i jedyny w ciągu wieczora skeczyk o polityce. Prawdziwy cymes..."

"WUJ" kwiecień 2000
/w raporcie z eliminacji do PaKI/


"Każdy kto pisze teksty kabaretowe a zdarza mu się siedzieć na widowni, spotkał się z tajemniczym uczuciem swędzącej zazdrości: >>Dlaczego oni to wymyślili?! Przecież to ja powinienem...!<< (...) Ból i wstyd towarzyszą kabareciarzom. Kaczka... ma w swoim programie takie momenty, w których autorzy kabaretowi zadają sobie to nieme pytanie, na które nie ma odpowiedzi. (...) Przy okazji: dobry kabaret to taki, któremu inne kabarety czegoś zazdroszczą".

"Centralna Witryna Polskiego Kabaretu" www.kabaret.art.pl
/niezależna strona kabaretowa/


"Widziałem ich pierwszy raz i mogę powiedzieć, ze są na piątkę!".

"Tygodnik Podkarpacie" Piotr Bałtroczyk


"Są po prostu świetni. Przede wszystkim tekstowo. Humor mają odjechany, dokładnie taki jak lubię".

Joanna Kołaczkowska (kabaret Potem)
/internetowa, kabaretowa grupa dyskusyjna/


"Dla mnie rewelacja. (...) Paru skeczy to im nawet zazdroszczę. Polecam bardzo".

Grzegorz Halama
/internetowa, kabaretowa grupa dyskusyjna/


"Kaczka Pchnięta Nożem z Rzeszowa to zespół, który lubi zwyciężać na turniejach i maratonach kabaretowych. W Gdańsku zaprezentował Między krzesłem a stolikiem – dobrze pomyślane widowisko".

"Dziennik Bałtycki" 27 listopada 2000 r.
/o festiwalu kabaretów studenckich/


"(...) Weźmy choćby znakomity kabaret z Rzeszowa Kaczka Pchnięta Nożem. W tej chwili ten kabaret śmieszy mnie najbardziej. Teksty mają takie, że czasem w duszy im zazdroszczę".

"DLACZEGO - pismo studentów" nr 4, kwiecień 2001 r.
/Grzegorz Halama w diagnozie środowiska kabaretowego/